021-22352127

پنج توصیه به خیاط های تازه کار

1397/9/4

تجربه بیش از 30 سال آموزشگاه طراحی و دوخت متخصص در امر آموزش مهارت های خیاطی، این امکان را برای هنرجویان فراهم آورده است تا علاوه بر یادگیری این مهارت ها، راهکارهای مفیدی را نیز برای پیشرفت سریعتر در این رشته یاد بگیرند. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم در مورد 5 توصیه مهم به خیاط های تازه کار با شما صحبت می کنیم.

1. کار با چرخ خیاطی با سرعت متعادل

اگر بخواهیم صادق باشیم، شتابزدگی در کار با چرخ خیاطی تنها مختص تازه کارها نیست. بلکه عجله بیش از حد در دوخت و دوز و کار با چرخ خیاطی برای بسیاری از خیاط ها به یک عادت تبدیل شده است. هر قدر با شتاب بیشتری خیاطی کنید، کار شما سست و لرزان انجام می شود و از کیفیت آن کاسته خواهد شد. تردید نداشته باشید که مشتری شما کوک ها و دوخت های کج و معوج را می بیند و امکان ندارد از آنها خوشش بیاید.

2. رعایت فاصله دوخت تا لبه پارچه

ممکن است تصور کنید که فاصله دوخت تا لبه پارچه اگر از 6 میلیمتر به 10 یا 12 میلیمتر برسد تفاوت زیادی را ایجاد نمی کند. اما این اختلاف می تواند لباس را از حالت کاملا اندازه و فیت بدن شما، تبدیل به لباسی کند که گویی سایز شما نیست. اطمینان حاصل کنید که فاصله خط دوخت لبه پارچه را مطابق با الگو در نظر گرفته و در حین دوخت آن را رعایت کنید. چرا که ممکن است همین فاصله ناچیز باعث شود مشتری شما این باور را پیدا کند که مهارت دست شما در این کار به اندازه کافی عالی نیست.

3. از الگوی درست و با کیفیت استفاده کنید

یکی از بدترین اتفاقاتی که ممکن است برای یک خیاط تازه کار رخ دهد، این است که تمام روز را صرف کار بر روی یک لباس کند، همچنین تمام موارد تکنیکی خیاطی را نیز به دقت رعایت اما در نهایت کارش ایراد داشته باشد. قبل از این که شروع به کار کنید اطمینان داشته باشید که طراح الگو این کار را به درستی و مطابق با اندام مشتری انجام داده است.

4. حتی اندام خودتان و یا نزدیکانتان را اندازه بگیرید

بسیاری از خیاط های تازه کار معتقدند چون سایز یکی از لباس های خودشان و یا فرزندشان را می دانند، دیگر نیازی به اندازه گیری ندارند. به یاد داشته باشید که هر شرکت و یا فردی که لباسی را طراحی می کند، ممکن است سیستم اندازه گذاری مخصوص خود را داشته باشد. به همین دلیل نمی توان اندازه یک لباس را ملاکی برای تمام لباس های دیگر نیز قرار داد. همچنین، ممکن است سایز اندام کودک و یا نوجوان شما طی زمان های یک و یا دو ماه بدون این که شما متوجه شوید تغییر کند. بنابراین توصیه می کنیم که اندازه گیری را به عنوان یکی از اصول همیشگی کار خیاطی در نظر بگیرید.

5. رعایت جهت صحیح برش پارچه

هر پارچه دارای راه، بیراه و اریب است. لازم است در حین برش پارچه، خطوط نشان دهنده راه را بر روی الگو پیدا کنید و آنها را در جهت صحیح بر روی پارچه قرار دهید. این خطوط به صورت خطی عمودی که دو سر آنها دارای فلش است بر روی الگو نشان داده می شوند. دلیل این امر این است که استقامت پارچه ها در جهات مختلف متفاوت است و به همین دلیل باید جهت صحیح پارچه را برای دوخت انتخاب کنیم. همچنین اگر پارچه شما آبرفت دارد، بهتر است قبل از برش پارچه را آب بکشید.

نام نویسنده آموزشگاه طراحی و دوخت متخصص